Dzień dobry! Mam nadzieję, że czujecie się dobrze „Zajączki”. Dziś przygotowałam kilka propozycji zabaw o pewnej maszynie. Każdy rolnik ma taką w swoim gospodarstwie.

Na początku rozwiążcie zagadkę, która podpowie Wam o czym dzisiaj będziemy rozmawiać.

Zagadka – A. Maćkowiak

Pojazd na wsi używany,

Jest ciągnikiem także zwany,

Bo przyczepę ciągnąć może,

A poza tym pole orze. (traktor)

Zabawa plastyczna – geometryczny traktor

Potrzebne będą: nożyczki, klej, kartka papieru, figury geometryczne (dwa koła, dwa kwadraty, dwa prostokąty – jedno mniejsze, drugie większe; mały trójkąt)

Dzieci mogą spróbować wyciąć poszczególne elementy narysowane przez rodzica. Rodzic układa z figur traktor. Dzieci próbują ułożyć figury tak samo. Dzieci nazywają oraz przeliczają poszczególne figury geometryczne. Można również poprosić przedszkolaki, aby porównały liczbę poszczególnych figur, mogą określić których jest więcej, których mniej, a których tyle samo.

Zabawa matematyczna – policz kropki w tabeli a następnie zaprowadź paluszkiem traktor do odpowiedniej kupki siana.