Witam wszystkich żeglarskim pozdrowieniem AHOJ!

Jak się zapewne domyślacie nasza dzisiejsza podróż odbędzie się wirtualnie nad jeziora. Razem z Króliczkiem Alilo i jego rodziną wybierzemy się na BIWAK (jeśli nie wiecie, to spytajcie rodziców, co to słowo znaczy). Chociaż podróż nie była daleka, to króliczki przeżyły niezwykłe przygody.

Nie tylko króliczki zawędrowały nad jezioro, ale także swoją podróż odbył także Skrzat Borówka. Ten ciekawski Skrzacik zawsze dowiaduje się wiele ciekawych rzeczy o miejscach, do których zawędruje. Tym razem i my dowiemy się wiele ciekawostek o jeziorach.

Jeśli jeszcze nie wyruszyliście nad jezioro, a chcecie koniecznie pobawić się łódeczkami, to mam dla Was inną propozycję zrobienia łódki. Jest to trochę trudniejsza wersja od tej przedstawionej na filmie, ale efekt końcowy wart jest Waszej pracy. Zapraszam do łódki.

Każdą pracę wykonuje się przyjemnie, kiedy wokół rozbrzmiewa muzyka. A wiecie, jak nazywają się piosenki śpiewane przez żeglarzy? Te piosenki to są SZANTY. Posłuchajcie jednej z nich pt.:”Po przygodę”. Zwróćcie uwagę na nowe słowa, które usłyszycie w tej piosence.

Nowe słowa, które dzisiaj poznaliście to: BIWAK, SZANTY, DZIÓB, RUFA, BURTA.

W związku z tym mam dla Was zagadkę. Narysujcie na kartce prostą łódkę i zaznaczcie, na niej literkami, gdzie znajduje się dziób statku ( D ), lewa burta ( LB ), prawa burta ( PB ) oraz rufa ( R ). Powodzenia

=========================================================

Jak wiecie ciekawe podróże, wesołe zabawy są tylko wtedy, kiedy zadbamy o bezpieczeństwo podczas nich, dlatego teraz nasza znajoma ZoZia zaśpiewa dla Was Bardzo Bezpieczną Piosenkę.

Życzę Wam miłego spędzenia weekendu.

Z żeglarskim pozdrowieniem AHOJ ŻEGLARZE!