Tydzień 2 – Wakacyjne wspomnienia

 

Drodzy Rodzice!

Dobre funkcjonowanie dziecka zależy od nauczycieli, rodziców i od jego predyspozycji. Bardzo istotna jest współpraca i dobra komunikacja. W razie wątpliwości czy obaw dotyczących zachowania dziecka, tego, co dzieje się w przedszkolu czy sposobu postępowania wychowawców warto zwrócić się z tym bezpośrednio do nauczyciela. Nie można rozmawiać na takie tematy przy dziecku, bo burzy to jego poczucie bezpieczeństwa i może wywoływać zawstydzenie – dzieci słyszą i rozumieją najczęściej o wiele więcej, niż wydaje się dorosłym. Ważne jest też informowanie o szczególnych wydarzeniach w życiu dziecka – szczepienie czy wizyta babci z innego miasta mogą wpłynąć na zachowanie dziecka, a dzięki wcześniejszej informacji nauczyciel będzie na to przygotowany.

 

W minionym tygodniu wspominaliśmy nasze wakacyjne przygody, zapoznaliśmy się z mapą Polski i przypominaliśmy sobie nazwy różnych środków transportu. Dzieci miały możliwość opowiedzieć, gdzie były i co robiły w czasie wakacji i uczyły się uważnie słuchać wypowiedzi koleżanek i kolegów. Rozmawialiśmy też o tym, jak rozpoznać, że jest lato i co kojarzy się z tą porą roku. Przyglądaliśmy się, jak wygląda wyraz lato oraz przypominaliśmy sobie nazwy innych pór roku.

 

Bawiliśmy się razem i śpiewaliśmy piosenki: Jadę pociągiem prawdziwym, Kółko graniaste, Stary niedźwiedź mocno śpi, Boogie woogie, Adam siedmiu synów miał, Dwóm tańczyć się zachciało. Słuchaliśmy też wiersza Lokomotywa Juliana Tuwima. Dowiedzieliśmy, gdzie na mapie Polski znajduje się morze, a gdzie góry i jakim kolorem się je zaznacza. Dzieliliśmy elementy krajobrazu na pasujące do gór i morza. Poznawaliśmy pojęcia przód, tył, prawa i lewa. Przypomnieliśmy sobie nazwy różnych pojazdów i dzieliliśmy je na lądowe, powietrzne i wodne. Rozmawialiśmy też o tym, jak bezpiecznie z nich korzystać. Jeśli dziecko zainteresowało się mapą i opowiadało o tym rodzicom, warto pokazać mu też inne mapy: Europy, świata, miasta. Można też pobawić się w rysowanie mapy skarbu (najlepiej w oznaczonym miejscu naprawdę umieścić skarb) i zaznaczać na mapie miejsca wyjazdów.

 

Dziecko potrzebuje uwagi i zainteresowania rodziców. Dlatego tak ważne jest, by codziennie

z nim rozmawiać. Warto pytać o przedszkole, ale nie zmuszać dziecka do odpowiadania – lepiej jest zachęcić, zadając na przykład pytanie „W co się bawiłeś?”. Dzięki temu nie sugerujemy odpowiedzi, a jednocześnie pomagamy dziecku rozpocząć opowiadanie. Jeśli synek lub córeczka spontanicznie zaczynają mówić o przedszkolu, można mu w tym pomóc uważnie słuchając, zadając pytania, komentując. Jeżeli  to możliwe, dobrze jest angażować się w przedszkolne zabawy, które dziecko proponuje –  dzięki temu ma ono poczucie, że to, co dzieje się w przedszkolu jest ważne nie tylko dla niego, ale również dla jego najbliższych.

wychowawca

Categories: Bez kategorii