Tydzień Mała i duża ojczyzna

Tematy dni:

1. Moja mała ojczyzna,
2. Mój dom,

3. Mieszkam w mieście,
4. Mieszkam na wsi,
5. Biało-czerwoni

Drodzy Rodzice!

Obchody Narodowego Święta Niepodległości to dobry moment na przybliżenie dzieciom tematu patriotyzmu i przynależności narodowej. To istotny element wychowania – od najmłodszych lat kształtujemy postawy patriotyczne (np. uczymy dzieci szacunku do symboli narodowych oraz dumy z bycia Polakiem). Czterolatek powinien już znać nazwę swojego kraju i barwy flagi narodowej. Warto nauczyć dziecko również nazwy rodzinnej miejscowości i pokazać mu jej najważniejsze miejsca. Mała ojczyzna to właśnie rodzinna miejscowość i dom, w którym czujemy się najlepiej, który znamy i z którego możemy być dumni.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tożsamości narodowej. Dzieci przypomniały sobie wygląd symboli narodowych: godła i flagi, a także wykonały biało-czerwony kotylion na Narodowe Święto Niepodległości. Oglądaliśmy mapę Polski, kształt naszego kraju odwzorowaliśmy z wykorzystaniem sensorycznych materiałów, zaznaczyliśmy Wisłę, naszą najdłuższą rzekę, i Morze Bałtyckie. Poznaliśmy także nową piosenkę pt. „Dom nasz, Polska”.

Na podstawie ilustracji i opowiadań nauczyliśmy się rozróżniać miejski i wiejski krajobraz, poznaliśmy charakterystyczne cechy wyglądu miast i wsi: budynki, otoczenie, odgłosy, faktury. Poznaliśmy pojęcia mała ojczyzna i duża ojczyzna. Rozmawialiśmy również na temat odpowiedzialności za kraj, w którym żyjemy.

W ostatnim tygodniu wykonywaliśmy także ćwiczenia artykulacyjne i słuchowe, rozpoznawaliśmy dźwięki natury i dzieliliśmy wyrazy na sylaby. Utrwaliliśmy znajomość nazw i wygląd podstawowych figur geometrycznych. Tę wiedzę wykorzystaliśmy w zabawach plastyczno-technicznych.

„Pobawmy się razem” – nasze propozycje spędzenia czasu z dzieckiem:

  1. Rozmowy na temat uroczystości związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.
  2. „Biało-czerwoni”. Wyszukiwanie w swoim otoczeniu flagi i godła Polski.
  3. „Mieszkam w mieście”. Wspólne poznawanie rodzinnej miejscowości.
Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *